Toroslu Kitaplığı

      geçmişten günümüze gelen birikim

 

Türkiye'nin İnternet Kitapçısı

 

Dil Kitapları

Felsefe Kitapları

İnceleme Kitapları

Şiir Kitapları

İlköğretim Kitapları

Yaratıcı Okuma Dizisi

Üniversite Kitapları

Üç Nokta Dergisi Kitapları

Hobi-Spor Kitapları

Aile Sağlığı Kitapları

Yeni Hazırlanlar

Kitaplarımız

 

kitabınızı yayınlayalım

Kişisel Yayıncılık için...

 

İstanbul-Cağaloğlu

e-Posta:

admin@toroslu.com

Tel:

 (212) 527 52  96

Fiyat Listesi

 

 

 

Okuyucu ve edebiyat dünyasına.

Emekli Jandarma Başçavuş şair  "Cenk Gündoğdu"nun yayınevimiz ile ilişkisi yoktur. Kamuoyuna bildirilme gereği duyulmuştur.

 

     Rifat Çölkesen - Söyleşi

      24.03.2006

 

 

Sayın Rifat Çölkesen, siz bir akademisyensiniz, ancak yayıncılık dünyasında da 3 yayınevi ile önemli çalışmalara imza atıyorsunuz. Örneğin Papatya Yayıncılık Eğitim'de TBV ile Türkiye Bilişim Ansiklopedisi, Toroslu Kitaplığı'nda ÇYYD-Beyoğlu Şubesi (Oya Adalı) ile "yaratıcı okuma dizisi" ve üçüncü yayınevinde de "okul öncesi çocuk kitapları" projeleri gerçekten önemli çalışmalar. Herbiri alanında bir boşluğu dolduryor. Bu çalışmalarınızda amacınız nedir? Hem bir akademisyen hem bir yayıncı olmayı bize anlatır mısınız?

Evet, ben bir akademisyenim. Hem bir öğretim üyesi hem de Beykent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği kurucu bölüm başkanıyım. Akademisyen olarak amacım popülerlikten uzak, bilime ve toplama bir karınca adımı kadar da olsa yenilik ve katkı sağlamak. Yayıncı olmak, aslında, akademisyenliğimi tamamlayan bir unsur; kitap konusunda kendi yaşamımda gördüğüm eksiklikleri zamanında birtakım yayıncılara anlatmaya çalıştım. Ancak, yayıncılık sektörünü, ne yazık ki güzel ve nitelikli bir eserden daha çok "satar mı" düşüncesiyle kitaplar basmaya çabaladığına tanık oldum. Benim için kitap bir "aşk"; kimseninin yapmadığını, yapamadığını yapmak hem içerik hem de baskı kalitesiyle kitapların üretilmesine önayak olmak müthiş bir duygu; katkımın olduğu kitapları kitapçı raflarında görmek açıklaması imkansız duygular uyandırıyor bende...

 

Neden 3 farklı yayınevi?

Ulusal ve uluslararası düzeyde yaptığımız çalışmalarda yayıncılık dünyasını araştırdık. Tek bir yayıncılık markası ile tüm konuları kapsayan yayınlar yapılmasını uygun bulmadık. Bu nedenle Papatya Yayıncılık Eğitim ile "bilimsel ve teknik kitaplar", Toroslu Kitaplığı ile "kültür, sanat, edebiyat ve ilköğretim kitapları" ve üçüncü yayınevimizde de "okul öncesi çocuk kitapları" basılması kararlaştırıldı. Herbir yayınevinin çok güçlü yayın danışmanları vardır. Benim yayıncılıktaki görevim fazla değil aslında Papatya Yayıncılık Eğitim'de yayındanışmanlığı yapıyorum; Toroslu Kitaplığı'nın yayındanışmanı sayın Yusuf Çotuksöken, üçüncü yayınevimizin ayrı bir yayındanışmanı var. Yayınevi çalışanları olsun, dağıtım şirketi (Toros Dağıtım Kitap) çalışanları olsun çok özverililer; bu arkadaşlarımızla herşey başarılabilir; üstelik kadro da her geçen büyüyor.

 

Şu anda hangi projeleriniz bitti veya bitmek üzere?

TBV ile "Türkiye Bilişim Ansiklopedisi" bitti; yaklaşık 20 editör, 3 başeditör ve yaklaşık 200 yazar; müthiş bir eser! Tüm değerli bilim adamları ve sektör temsilcileri bu ansiklopidede; bir bilişim insan kaynakları rehberi, bir bilişim ansiklopedisi.

ÇYDD ile "Yaratıcı Okuma  Dizisi"nin ilk aşaması bitti; 5+3 kitap basıldı ve dağıtıma verildi. Oya Adalı, Nazan İpşiroğlu, Zehra İpşiroğlu, Şeyda Ozdil birlikte yürütüldü. Yazarlarıyla ve çizerleriyle ( Sevim Ak, Seza Aksoy Kutlar, Zehra İpşiroğlu, Mavisel Yener, Behiç Ak, Ferit Avcı, Gözde Bitir Sındırgı, Nihal Kuyumcu, Funda Aybat, Reyhan Özden) tekrarı zor yapılacak bir dizi.

Bir diğer projemiz de okul öncesi çocuklarımız için "Anadolu Masalları" ve "Eğitim Dizisi" bitmek üzere. Birçok ressam, çizer ve yazar bu projemizde. Anadolu'nun zenginlikleri, güzellikleri, kültürleri bu dizimizde; Anadolumuzu nitelik ve baskıda Avrupalı yapan müthiş bir dizi.

Bir de üniversitemde yaptığım mesleki projelerim var. Şu sıralar daha çok (bilgisayar biliminde) graf algoritmaları ve IPv6 üzerine uğraşıyorum.

 

Yeni projeleriniz var mı?

Evet, oldukça fazla. Güzel ve nitelikli olan herşeye açığız, çünkü. İnanıyoruz ki, güzel/nitelikli insanlarla güzel işler yapılır. Seçimimiz bu yönde. Magazinsel eserlerden uzak duruyoruz.

 

     Tel: +90-212-527 52 96          Faks: +90-212-527 52 97    e-Posta: admin@toroslu.com.tr      Son Güncelleme:  15 Kasım 2106, Salı  
     Copyright © 2003-2016  [Toroslu Kitaplığı]. Tescilli markadır. Tüm haklar saklıdır.