Toroslu Kitaplığı

      geçmişten günümüze gelen birikim

 

Türkiye'nin İnternet Kitapçısı

 

Dil Kitapları

Felsefe Kitapları

İnceleme Kitapları

Şiir Kitapları

İlköğretim Kitapları

Yaratıcı Okuma Dizisi

Üniversite Kitapları

Üç Nokta Dergisi Kitapları

Hobi-Spor Kitapları

Aile Sağlığı Kitapları

Yeni Hazırlanlar

Kitaplarımız

 

kitabınızı yayınlayalım

Kişisel Yayıncılık için...

 

İstanbul-Cağaloğlu

e-Posta:

admin@toroslu.com

Tel:

 (212) 527 52  96

Fiyat Listesi

 

 

 

Okuyucu ve edebiyat dünyasına.

Emekli Jandarma Başçavuş şair  "Cenk Gündoğdu"nun yayınevimiz ile ilişkisi yoktur. Kamuoyuna bildirilme gereği duyulmuştur.

 

     Oya Adalı - Söyleşi

     23.03.2006          

 

 

 

Sevgili Oya Adalı, 10 yıldır ÇYDD Beyoğlu şube başkanlığını sürdürüyorsunuz. Bu güne dek birçok başarılı çalışmaya dernek ve şube olarak imza attınız. Özellikle kız çocukların okumasına destek olmak, çağdaş, bireylerin yetişmesine maddi manevi katkı sağlamak için çeşitli çalışmalarda bulundunuz. Bugünlerde ‘yaratıcı okuma dizisi’ başlığı altında (10-14 yaş çocuklar için) yayımlanan bu beş kitap ve öncesi için konuşamaya başlayalım. Bu projedeki amacınız nedir?

ÇYDD olarak bizler çağdaş bir toplumun oluşturulmasında eğitimin çok önemli olduğu bilinciyle yola çıktık. Bir yandan eğitimin yaygınlaştırılması, okullaşma oranının yükseltilmesi için büyük bir çaba gösterirken bir yandan da eğitimin niteliğinin yükseltilmesi çalışmalarını yürüttük. Yaratıcı Okuma Projemiz de CYDD Beyoğlu Şubesi’nce bu bağlamda yürüttüğümüz projelerden birisi.

 

Bu noktada amacınıza ulaşabildiniz mi?

Yaratıcı Okuma Projesi’ne 2000 yılında başladık. Amacımız çocuklara okumayı sevdirmek ve onların yaratıcı, üretken okurlar olmalarına destek olmaktı. “Okuma insanın ufkunu genişletir, onun duyyaya geniş bir açıdan bakmasını sağlar.” diyorduk öğrencilerimize. Ama bu ancak yaratıcı üretken bir okuma yoluyla sağlanabilir. Okuma okullarımızda genellikle edilgen bir eylem olarak düşünülüyor, kitaplar verilerek öğrenciden okumaları isteniyor, okudukları özetletiliyor, ama onlardan okumaları üzerinde düşünmeleri, okuduklarından kalkarak kendilerini ve yaşadıkları dünyayı sorgulamaları, okuduklarını daha öteye götürmeleri, üretmeleri beklenmiyordu. Biz bu tür okumanın da eğitimle kazanılabileceğini düşündüğümüzden bu projeyi hazırladık. Projeyi Zehra İpşiroğlu, İ:Ü: tiyatro bölümündeki öğrencileriyle yürüttü. Proje, Beyoğlu ilçesi ilköğretim okullarında iki yıl üst üste yarışma biçiminde uygulandı. Ortaya çıkan sonuç çok başarılıydı. Bu deneyimlerimizi Yaratıcı Okuma I-II adlı kitaplarımızda yazdık. Bu kitaplarla öğretmenlere de etkinliğe dayalı eğitim çalışmaları için örnekler sunmuş oluyorduk.

 

Projenin oluşum sürecinden bahseder misiniz?

Şu anda yayınlanmış olan elinizdeki Yaratıcı Okuma  Dizisi işte bu projenin devamı. MEB ilköğretim programlarını değiştirdi. Yeni ilköğretim programlarında benimsenen eğitim yöntemi “öğrenci odaklı”, “yapılandırmacı eğitim”. Bu yöntemler bizim yaratıcı okuma çalışmalarımızla bir paralellik göstermekte. Biz de hem yaratıcı okuma eğitiminin yaygınlaşması hem de ilköğretim okullarında bu yöntemi uygulayan öğretmenlere destek olmak için bu diziyi hazırladık. Ayrıca Çocuklarının iyi, yaratıcı, üretken bir okur olmasını isteyen anne-babalara da yardımcı olmak istedik.

 

Bundan sonraki projelerinizden bahseder misiniz?

Projeyi ÇYDD Beyoğlu Şubesi adına Oya Adalı, Nazan İpşiroğlu, Zehra İpşiroğlu, Şeyda Ozil birlikte yürüttük. Dizi için değerli yazarlarımızdan bizim için kitaplar yazmalarını istedik. Onlar bu isteklerimizi sevinçle karşıladılar ve bugün elimizde bulunan dört  kitabı, Sevim Ak  “Gökte Biri Var”, Seza Aksoy Kutlar “Şişko Patates”, Zehra İpşiroğlu “Şimdiki Çocuklar Hâlâ Harika”, Mavisel Yener “Şiir Saldım Gökyüzüne” bize gönderdiler. Değerli çizerlerimiz Behiç Ak, Ferit Avcı, Gözde Bitir Sındırgı kitapları resimlediler. Nihal Kuyumcu, Funda Aybat, Reyhan Özden  dosyalar için sorular hazırladılar. Beşinci kitabımızsa görsel okuma denemesi oldu. Nazan İpşiroğlu bize ‘Resimlerle Konuşalım’ adlı kitabı hazırladı. Kitap 15 Türk ressamının resimleri üzerine kurulu. Biz de projemiz doğrultusunda tüm kitapların dosyalarını düzenledik. Papatya Yayıncılık Eğitim- Toroslu Kitaplığı bizim düşüncelerimizi anladı ve birlikte uyumlu bir çalışma yürüttük.

Böylece bugün karşınızda gördüğünüz bu kitaplar bir birliktelik ve dayanışmanın ürünü olarak size ulaştı.

‘Yaratıcı Okuma Dizisi’nden beklentimiz  kitaplarımızın okullara ulaşması, çocuklarımızda yaratıcı okuma alışkılığının gelişmesine, yerleşmesine  katkıda bulunması.  Bunun için kitaplarımızın en uzaktaki okullarımıza dek ulaşmasını amaçlıyoruz.

Bu iki yolla olabilir. Eğitime katkıda bulunmak isteyen her kuruluş, her kişi ÇYDD Genel Merkezi ya da Beyoğlu Şubesine kitap bağışı olarak kullanılmak üzere katkıda bulunurlarsa kitapları Yatılı Bölge Okullarından başlayarak alım gücü kısıtlı okullarımıza ulaştırmak istiyoruz. Ayrıca çocukları için bu diziyi alanlar bir dizi tutarını derneğimiz hesabına, kitap bağışı olarak yatırabilirler. Bunun için ciddi biçimde destekler bekliyoruz.

İkincisi ekonomik durumu  iyi olan okullarda “bir kitap bana bir kitap da arkadaşıma” kampanyası yürüterek alım gücü sınırlı okullara gönderilmek üzere bize kitap bağışında bulunmaları.

ÇYDD Beyoğlu Şubesi: 292 11 97

   

     Tel: +90-212-527 52 96          Faks: +90-212-527 52 97    e-Posta: admin@toroslu.com.tr      Son Güncelleme:  15 Kasım 2106, Salı  
     Copyright İ 2003-2016  [Toroslu Kitaplığı]. Tescilli markadır. Tüm haklar saklıdır.