Toroslu Kitaplığı

      geçmişten günümüze gelen birikim

 

Türkiye'nin İnternet Kitapçısı

 

Dil Kitapları

Felsefe Kitapları

İnceleme Kitapları

Şiir Kitapları

İlköğretim Kitapları

Yaratıcı Okuma Dizisi

Üniversite Kitapları

Üç Nokta Dergisi Kitapları

Hobi-Spor Kitapları

Aile Sağlığı Kitapları

Yeni Hazırlanlar

Kitaplarımız

 

kitabınızı yayınlayalım

Kişisel Yayıncılık için...

 

İstanbul-Cağaloğlu

e-Posta:

admin@toroslu.com

Tel:

 (212) 527 52  96

Fiyat Listesi

 

 

 

Okuyucu ve edebiyat dünyasına.

Emekli Jandarma Başçavuş şair  "Cenk Gündoğdu"nun yayınevimiz ile ilişkisi yoktur. Kamuoyuna bildirilme gereği duyulmuştur.

 

        yol ayrımı - salih bolat

        Şiir Dizisi -Kendi Seçtikleri- No: 4

          

                       

 


İçindekiler

Gündoğarken Dışkapı 

Tek

Kuşluk Vakti

Güzde

Sınır ve Sonsuz

Yanılsama

Kar 

İçkonuşmalar

Anlayabilmek

Seni Tanıdığımda

Yaz 

Gülün İlkesi

İlkbahar Üzerine Varsayımlar

Eski Zaman Şiirleri

Dağa Doğru Gitmek

Yönler

Anımsamalar

Gece Tanıklığı

Kar İçin

Kış Avlusu

Sen

Gecede

Bölünmüş Sessizlik

Efsane

Açılmış Kanat

Kır Dönüşü

Belki

Artık Konuşsak

Şafağın Yolu

Olağan Olmayan

Telefon Kulübesi

Son Sözler - Öfke

Bahçe Kapısı

Yol 

Mezar Taşı

Ölü

Dip

Sen misin?

Kapının Arkasında

Söyleşi: Salih Bolat İle Yol Ayrımı... 

 

Başa dön

Arka Kapak Yazısı

Şiirin bir dil etkinliği olduğunu düşünmeme karşın, hayat yanını çok önemsiyorum. Ama bu; roman, öykü, oyun gibi kurmaca edebiyat sanatlarındaki hayat ile karıştırılmamalı. Çünkü kurmaca olan edebiyat sanatları, bir dünya tasarımı sunarlar. Bu yüzden de “dünyevi” bir özellikleri vardır. Yani şiir dışında kalan yazınsal türler, kurmaca oldukları için, somut gerçeklik ile benzeşmek durumundadır. Oysa şiir, her şeyden önce genel zamansız özelliği nedeniyle dünyevi olmaktan, somut gerçeklik ile bire-bir ilişki içinde olmaktan uzaktır. Üstelik şiir dili parçalanmış bir dildir ve bu yüzden de  bu dili karşılayan hayat da parçalanmış olmalıdır. Rıza Berahani’nin de belirttiği gibi doğum, ölüm, sevişme, işkence durumlarındaki insan dili, şiir diline örnek verilebilir. Dikkat edilirse, şiir dili kendi dışında referansı olmayan bir dildir. Bu yüzden de diyebiliriz ki, şiir dili gösterenle gösterilenin çakıştığı bir dildir. Hayatın davranışsal boyutundan çok anlamsal boyutları şiiri ilgilendirir.

Kapak Kulakcığı Yazısı -

“…Sanırım Salih Bolat’ın şiirlerinin en çekici yönü bu: Yaşanmışlığı soyut betimlemelerle vermek. Yaşanmışlığın şairi Salih Bolat, aynı zamanda olağanüstü bir gözlemci.” - Prof. Dr. Cengiz Ertem

“…kendine özgü bir sese ve özgünlüğe ulaşmış bir şair. Düşünce yoğunluğu şiirinin her zaman önemli bir ögesidir.” - Ataol Behramoğlu

Başa dön

   

Biyografi salih bolat

 

3 Temmuz 1956’da Adana’da doğdu. Ortaöğretimini burada tamamladıktan sonra, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nin Sosyal Politika Bölümü’nü bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı. Çeşitli üniversitelerde öğretim üyeliği yaptı. Edebiyat yaşamına Yeni Adana gazetesinin kültür sanat sayfasında öyküler yazarak başladı (1974).

Adana’da, arkadaşlarıyla birlikte Koza adlı dergiyi çıkardı (1975). İlk şiirini bu dergide yayımladı. 1980 yılı başlarından itibaren Yeni Olgu, Oluşum, Edebiyat 81, Türkiye Yazıları, Süreç, Yeni Düşün, Varlık, Gösteri, Düşler, Şiir-lik, Edebiyat ve Eleştiri, Üç Nokta, Defter, E, Kaçak Yayın gibi dergilerde şiirler ve yazılar yayımladı.

Yapıtları: Yaşanan, 1983 (1984 Akademi Kitabevi Şiir Başarı Ödülü), Bir Afişin Önünde, 1986 (1986 Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü), Sınır ve Sonsuz, 1988, Karşılaşma, 1992 (1990 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü), Uzak ve Eski, 1996, Gece Tanıklığı, 2000, Açılmış Kanat, 2004 (2002 Ahmed Arif Şiir Ödülü), Duygusal Düşünceler, 1999, Şiir Sanatı (Yaşar Nabi Nayır ile birlikte), 2004, Öykü Yazma Teknikleri, 2004.

Başa dön

   

Söyleşi

...

Başa dön

   

Teknik Bilgiler (Boyut, ISBN, Kağıt ve Cilt Türü)

Sayfa: 112

Boyut: 14x 23 cm2

ISBN: 975-6342-22-6

Kağıt: 90 gr. Lüks Kitap Kağıdı

Cilt: Amerikan Cilt

Başa dön

   

Önerilen Satış Fiyatı? Kitabı Nereden Satın Alabilirim?

Kitabın Önerilen Satış Fiyatı  5,5  TL'dir.

Başa dön

     Tel: +90-212-527 52 96          Faks: +90-212-527 52 97    e-Posta: admin@toroslu.com.tr      Son Güncelleme:  15 Kasım 2106, Salı  
     Copyright © 2003-2016  [Toroslu Kitaplığı]. Tescilli markadır. Tüm haklar saklıdır.